Kabul edelim çağımızın hastalığı kesinlikle obezite! Obezite; vücutta sağlığı bozacak aşırı ve anormal yağ birikmesidir. Peki gelin bir de obeziteyi genetik olarak inceleyelim:

İnsanlar çoğu özelliklerini aile büyüklerinden alır. Bunlara vücut ağırlık ve yapısı da dahildir. Fakat tamamen genetik faktörlere bağlı olmayan bu hastalığa aynı zamanda çevresel şartlarda etki göstermektedir. Çevresel şartlar, bazı genleri aktifleştirip obeziteyi gün yüzüne çıkartmaktadır.

Erken gelişen obezite, hiperfaji (sürekli artan iştah)

Kısa boy, santral hipotiroidizm (tiroid hormon eksikliği), erken gelişen obezite, hiperfaji

Erken gelişen obezite, hiperfaji, hiperinsülinemi (kandaki insülinin yüksek olması ki bu da göbek çevresi yağlanmasına sebep olur.) reaktif hipoglisemi (yemek yedikçe kan şekerinin düşmesi ve buna bağlı olarak şekerli gıdalar tüketiminin artması.)

Erken gelişen obezite, hiperfaji, uzun boy, belirgin hiperinsülinemi, kemik dansitesi(yoğunluğu) artışı

​Erken gelişen obezite, hiperfaji, resesif neonatal ciddi hipoadrenalizm (adrenalin az salgılanması sonucu tembellik), soluk cilt​

Hiperfaji, vücut kütle indeks yüksekliği

Metabolizmada yavaşlama, biriken yağın erimesinin zorlaşmasını sağlar.

Bu genin taşıyıcıları obezdir veya kiloludurlar. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskleri yüksektir.

Hiperfaji, hipertansiyon (yüksek tansiyon), kanda kolestrol fazlalığı, sürekli aç hissetme.

Aşırı yeme, kalorisi yüksek yiyecekleri tercih etme, diyabet

Yukarıda gördüğünüz bazı genleri taşıyan bireylerde görülen sorunlar obeziteyle bizzat bağlantılıdır.

Son 25-30 yılda genlerimizde bir mutasyon olmadığı halde obezite gün geçtikçe artmıştır. 1970’ten bu yana obezite dünya çapında 3 kat arttı. 2016’nın verilerine bakıldığı zaman 18 yaş ve üstü yaklaşık 2 milyar yetişkin şişman, 650 milyonu ise obez. Veriler tamamen değerlendirmeye alındığında yetişkin nüfusun %39’u şişman, %13’ü ise obez. Obeziteye bağımlı ölümler ise zayıflığa oranla çok daha sık görülmektedir. 2016 verilerine göre 5 yaşının altında ortalama 41 milyon çocuk obez veya şişman grubunda yer almıştır. Aynı yıl 5-18 yaş grubunda ise 340 milyon insan bu grupta yer almıştır.

Obezite önlenebilir bir durumdur. Bunun için önce genlerimiz hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bu da şuanki teknolojiyle oldukça mümkün. Diyet ve beslenme testi ile 50’den fazla başlıkta genetik yatkınlıklarınızı öğrenerek kilo verememe nedenlerinizi ve verdiğiniz kiloları neden geri aldığınızı öğrenebilirsiniz. Ve üstelik DNA’nıza uygun beslenme programlarıyla bunu destekleyebilir ve düzenli bir hayata geçiş sağlayabilirsiniz. Bu test kanıtlanmış ve verimli sonuçlar elde edilen bir testtir.

Kategoriler: Fitness

1 yorum

Yek · 13/09/2019 10:30 pm tarihinde

Faydalı bilgiler günümüzün sorunları ve yaşanılan şeylere dikkat ettiginiz için teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.