DNA NEDİR VE NASIL AKTARILIR?

DNA, canlıların canlılık işlevlerini ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik bilgileri taşıyan bir nükleik asittir. Genler ise genom (bir organizmanın genetik bilgilerinin tamamı) içindeki küçük DNA bölümleridir ve amaçları bilgi depolamaktır. Genler, allel denilen alternatif formlarda bulunurlar. İnsanlarda, bazı genlerin alelleri çift olarak bulunur (AA,aa) ve her biri bir kromozomdadır. İnsanlarda 23 çift kromozom bulunur. Bireyin dış görünüşü, alellerin kombinasyonu tarafından belirlenir. Her gen her hücrede vardır fakat hücrelerin özelliklerine göre sadece çalışması gereken genler o hücrede çalışır. Bazı genler düzenleyici bazı genler ise gerekli kimyasal yapının ortaya çıkmasını sağlarlar. Genler uyarılmayla harekete geçmektedirler. Yapısı değiştirilen bir gen ya devre dışı kalır ya da aşırı etki gösterir. Örneğin hücre bölünürken hiçbir etki olmadan bazı genlerdeki şifreler yanlış kodlanır bu fark edilince düzeltmek için başka bir gen devreye girer gendeki bozukluk düzeltilebilirse hücre bölünmesi devam eder. Düzeltilmez ise yeni düzenleyici genler uyarılır ve hücreler kontrolsüz bölünmeyle kanser hastalığına sebebiyet verirler. Zihin sağlığı, meslek seçimi, akademik başarı, yaşlanma, vücut yapısı, düşünce tarzı, hastalığa yakalanma gibi birçok unsurda etkisi bulunan ve bunca şeye neden olan genlerimiz Mendel’in varsayımına göre, eşeyli canlılarda bulunan tüm karakterlerin kalıtımsal olması, biri babadan diğeri anneden gelen iki elemanla sağlanır, bu genler ise hiç değişmeden bir arada bulunur. Yeni döl oluşumunda bunlardan biri rastgele olarak yavruya aktarılırlar. Uluslararası İnsan Genom Konsorsiyumu’nun araştırmalarına göre haploit insan genomları yaklaşık olarak 20.000-25.000 protein kodlayıcı gen bulundurmaktadır. Bu genler bizim görünüşümüzden tutun yaşama şeklimize kadar birçok konuyla bizzat ilgilidir. Genlerimiz, kişiliğimizin açık adresini oluşturmaktadır.

DNA TESTİ NEDİR? MEKANIZMASI NASIL İŞLER? BAŞARI ORANI NEDİR? KİMLER FAYDALANABİLİR?

DNA Testi, sadece tükürüğünüzden DNA’nız üzerindeki 700.000 farklı noktaya bakılarak, uluslararası standartlardaki laboratuvarlarda son teknoloji ve yapay zeka algoritmaları ile kişisel analizleriniz veri gizliliği kapsamında yapılmaktadır. Bu analizler sonucu uzman genetik mühendisi ekipleri ile detaylı raporlandırmalar sonucu 10 farklı genetik alanda tavsiye hizmeti verilmektedir. DNAFect olarak yalnızca KVKK’ya tabi olmakla kalmayıp aynı zamanda Avrupa’ya yapılan satışlardan dolayı GDPR Standartlarını da takip edilmektedir. Aynı zamanda TÜBİTAK desteği ile kurulan bu milli şirket sadece veri güvenliğinizi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda veri güvenliği üzerine teknoloji üreten bir firmadır.

Bu sistem sadece 4 aşamadan gerçekleşmektedir.

  1. Sipariş; internet üzerinden veya telefon yoluyla ideal test kararlaştırılıp sipariş verilir.
  2. Numune alımı; DNAFect tarafından kargo yoluyla size gönderilen tükürük toplama kiti ile evinizde tükürük verme işleminin yapılması ve geri gönderimi.
  3. Genetik analiz; Uluslarası standartlara sahip laboratuvarlarda detaylı genetik analizin yapılması.
  4. Sonuç raporu; Analiz sonucu belirlenen bilimsel verilerin danışanlar tarafından anlaşılabilir dilde raporlanması.

Bu testler doğumdan sonra 3. aydan itibaren hayatın her anında rahatlıkla yaptırılabilir.

Genlerimiz oldukça kararlı bir yapıya sahip oldukları için test sonuçları genel olarak yaşamımız boyunca geçerliliğini korumaktadır.

DNA TESTİ SONUCU NELER ÇIKIYOR? BU TESTLER NE KADAR GÜVENİLİRDİR?

– Eğitim
– Meslek Seçimi
– Yetenekler
– Beslenme
– Sağlık
– Alerjiler
– Fitness
– Cilt
– Köken

gibi 400’ün üzerinde genetik özelliği ortaya sererek hayatınızın kodunu çözüp yaşam boyu sizlere önderlik edecek birçok sonuç çıkmaktadır.

Örneğin; DNA Testi ile Huntington hastalığı dediğimiz beyindeki sinir hücrelerinin zamanla ölmesine sebebiyet veren hastalığa yakalanma ihtimalleri değerlendirilebilir. Bu hastalık tipik olarak 30-50 yaşlar arasında başlamakla birlikte hareket, davranış, düşünme ve algılama, kişilik gibi faktörleri büyük ölçüde etkiler. Bu hastalığa bir gen parçasının genişlemesi neden olmaktadır. Ve bu genişlemenin tekrarına bağlı olarak hastalığa yakalanma yaşı o kadar erken olur. Bu hastalığın bir tedavisi henüz yoktur fakat yavaşlatan ilaçlar mümkündür. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır yani çocuklarınıza aktarılabilir. Bu anormal gen genetik testler ile belirlenebilir.

Test sırasında elde edilen DNA verisi %99.99’un üzerinde doğruluk oranına sahiptir. İnce eleyip sık dokuyarak doğru veriler baz alınır. Bu verilerin tamamı bilimsel literatüre dayanmakatadır. Ayrıca test sonuçlarında elde edilen verilerin doğru çevresel faktörlerle desteklenmesi daha pozitif sonuçlar almanız için oldukça önemlidir.

www.dnafect.com/hikayeler/ kısmından kullanıcı yorumlarına erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda instagram (www.instagram.com/dnafect) üzerinden güncel olarak bilgi sahibi olabilir, kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz.

Kategoriler: Uncategorized