Kaslar, fibriller, beslenme, dinlenme, supplement kullanımı gibi etkenlerin fitness ve vücut geliştirme üzerindeki etkilerini az çok bilmekteyiz fakat genlerin vücut şekil gelişimimize büyük ölçüde katkısı olduğunu ve bu faktöre bağlı çalışmalar sonucunda daha verimli sonuçlar alabileceğimizi biliyor muydunuz?

Verimli Fitness sonuçları için genetiğimizi tanımamız şart.

Genetik kodlamalar Fitness ‘limitsizliğinin’ sınırını çizmiş bulunmaktadır.

Genetik kodlamalar ‘limitsizliğin’ sınırını çizmiş bulunmaktadır. Çok spor yapınca değil, doğru spor yapınca yağ yıkımı ve kas oluşumu doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Fiziksel aktivite, enerji harcanmasına neden olan iskelet kasları tarafından üretilen istemli hareketlerdir. Fiziksel uygunluk ise insanların sağlık ve atletik yeteneği ile ilgili niteliklerdir. Bazı insanlarda spor yapmadan önce de karın kasları belli olurken bazı insanlarda ise üstün çabalar sonucu belli olmaktadır veya spora başlayan biri ilk günden ağırlığın altına girebilirken uzun zamandır spor yapmakta olan biri daha yeni ağırlık kaldırmaya başlamış olabilir, bunların sebebi genetik faktörlerdir.

Gerçek Hayattan Örnekler

Örneğin Brain Shaw, Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmasında uzun zamandır birinciliği elinde taşıyan bir atlet ve Brain ilk katıldığı yarışmada antreman yapmadan birinci olmuştur, Arnold Schwarzenegger ağırlığa başladığı bir yılın sonunda çoğu sporcunun uzun yıllar boyunca ulaştığı kaslı vücut yapısına ulaşmıştır. Hubal tarafından gerçekleştirilen bir deneyde; 585 tane erkek ve kadın denek kullanılmış olup, 12 haftalık bir egzersiz programı oluşturuldu. Bu programı denekler aynı protokolde düzenli bir şekilde uyguladı. Deney sonunda elde edilen veriler ise; en kötüleri kas hacimlerinin %2’sini kaybetti ve güç kazanamadılar, %59’unun ise kas hacimleri arttı ve güç kazanımları %250 arttı.

Nasıl Çalışıyor?

Fitness ve fiziksel aktivite Fitness testi sayesinde sporcuların hangi branşı seçeceğinden, antreman ve beslenme programları dahil olmak üzere her şeyi bilimsel bir şekilde belirlemeyi öngören Genetik Trainer sistemi, bireyin başarılı olabileceği spor dalını öngörüp, şartları ona göre düzenlemektedir. Ve bu ‘ Fitness Testi’ herkese uygulanabilirliği olan bir test olup, küçük yaştaki çocuklar için doğru spora yönelim sağlamaktadır. Örneğin RRID kas tipi dediğimiz kaslarda kan akışı hızlı olduğundan dolayı vücut gelişimi daha çabuk ve hızlı sağlanmaktadır, hipertrofi dediğimiz genler daha aktif ise vücut gelişimleri daha çabuk gerçekleşir. Genler vücut geliştirmede kemik tipi, fiziksel orantı, yağ yakımı, kas uzunluğu, bünye ölçüsü, sinir sistemi, psikolojik tolerans ile önemli ölçütte ortak işlev sağlamaktadır.

Fitness’ın Bilimsel Altyapısı

Bray ve arkadaşları 2009 yılında performansı etkileyen insan genlerinin bilgilerini ortaya koymuşlar ve 214 otozomal genin yanı sıra  18 mitokondriyel genin performansı etkilediği sonucuna varılmıştır. En popüler performans arttırıcı gen olan alfa-aktin-3 geni olarak da bilinen ACTN3’tür. 2 tane alfa aktin proteini vardır: ACTN2 ve ACTN3. Alfa aktinler, kas liflerindeki Z-çizgilerinin yapısal proteinleridir. ACTN2 geni tüm lif türlerinde bulunurken, ACTN3 geni tip2 kas fibrillerince eksprese edilmektedir ve yüksek hızlarda kuvvet üretiminde rol oynarlar. Dünya çapında yaklaşık bir milyar insan ACTN3 geni açısından yetersiz olup bedenleri bunu telafi etmek için ACTN2 genini yaratmaktadır. Bir başka gen ise Antiotensin dönüştürücü enzim olarak da bilinen ‘ACE geni’, bu genin ekspresyonu fazla olduğunda patlayıcı güç buna doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Cauci, VNTR IL-1RN geninin varyantlarının, atletizm ile ilgili olduğunu gösterdi. Bu gen, interlökin sitokin ailesini etkiler ve egzersiz sonrası inflamatuar yanıt ve onarım sürecini arttırır. Reichmann ise bu projeyi destekleyici olarak interlökin-15 proteini ve reseptörünün artmış kas hipertrofisi ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

DNA’mızın Fitness ve kas yapısı üzerindeki etkileri.

Maryland Üniversitesi, Kinesiyoloji Anabilim Dalı profesörü Stephen Roth, DNA’mızın formumuzu nasıl etkilediğini kapsamlı olarak araştırmış bir bilim adamı olup önemli olanın; genetik piyangodan payımıza düşeni, her zaman doğru bir şekilde kullanmamız gerektiği olduğunu savunmuştur. Kalıtsallık oranları ortalama olarak şu şekilde tespit edilmiştir:

  • Aeorobik uygunluk: %40-50 oranında kalıtsal
  • Güç ve kas kütlesi: %50-60 oranında kalıtsal
  • Kas dayanıklığı: %45 oranında kalıtsal
  • Sporda rekabet: %66 oranında kalıtsal
  • Boy: %80 oranında kalıtsal

Vücudunuzu Bilimle Geliştirin

Kişiselleştirilmiş formda olmanın kolay bir yolu ise ‘Fitness Testi’. Bu size çok aşırı gelebilir, ancak süreç inkar edilemez derece basittir. DNA’nızı test etmek ve genetik kodunuza bakmak size sağlık açısından daha doğru bir bilgi verebilir. Bu testte genetik olarak zayıf noktalarınızın nerede olduğunu ve bunun nasıl geliştirilebileceği konusunda daha faydalı önerilerin bulunduğunu görebilirsiniz.