Kim yaşlanmak ister ki? Yaşlanma, zamanla birlikte hücre, doku, organ gibi sistemlerde meydana gelen ve vücut fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan değişiklikler bütünüdür.İnsanların çoğunda estetik kaygı bulunmaktadır. Bunun için bilim dünyası da kollarını sıvadı. ABD’deki Buffalo Üniversitesi’nde görev alan Yrd. Doç. Ömer Gökçümen ve Ekin Gökçümen, yaşlılık evresini CB36 geninin başlattığını tespit etti. Bilim insanları bunun yanı sıra yaşlılığa yol açan 1500 gen belirlediler. Bunlardan ortalama 700 gen cildin nem oranını düzenlemekle görevlidir ve zamanla etkisini kaybetmektedirler. İnsanların vücudunda en çok bulunan ana protein olan kolajen kaybına sebebiyet veren 40 gen, ciltte inflamasyon (vücudun herhangi bir zarara karşı oluşturduğu koruyucu yanıt) yaratan 400 gen bulunmuştur. Aynı zamanda genetik faktörler insanların ortalama ömürlerini %25 oranında etkileyebilmektedir. Görüldüğü üzere genler ve yaşlanma bizzat birbirleriyle ilgilidir.

Ülkemizde yaşlılık sınırı ortalama 65 yaştır. (Bu sınır hastalık oranlarına bakılarak belirlenmiştir.) Yaşlılık aynı zamanda hipertansiyon, kolestrol, diyabet, kanser, kalp ve damar hastalıkları oranını da artırmaktadır. APOE geninin e4 versiyonu, kişinin Alzheimer hastalığı geliştirme riskini artırır. Klotho/FGF23 yükseldikçe sekonder hiperparatiroidizm ortaya çıkar. TP53 geninin yaşlılıkla beraber mutasyona uğrama oranı artar ve P53 geni baskılanır ve kanser riski ortaya çıkar.

Aynı yaşta durduğunuz kişiden daha genç gözüküyor olabilirsiniz veya yaşı sizden büyük birinden daha yaşlı gözüküyor olabilirsiniz. Burada genetik faktörler büyük rol oynamaktadır. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerle kaliteyi düzenlemek mümkündür. Örneğin;

          ·       Gereksiz ilaç kullanımı ve gıda takviyelerinden uzak durulmalıdır,

          ·       Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır,

          ·       Beslenmenizi ihmal etmemeli ve lifli besinleri tercih etmeye yönelim sağlanmalı,

          ·       Hobiler edinilmelidi ve duygusal denge korunmalı,

          ·       Düzenli sağlık kontrollerine gidilmeli

          ·       Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmalı,

          ·       Uyku kalitesi arttırılmalıdır.

Peki bu genetik faktörleri nasıl bilebilir veya önlemini alabiliriz? Burada devreye kişisel testler girmektedir. Genç kalma yatkınlığınızı ‘cilt sağlığı testi’ ile kontrol edebilir ve dengede tutabilirsiniz. Bu testte yaşlanmadan selülit oluşumuna kadar çoğu şey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.